Podanie do gimnazjum

Odpowiednio skonstruowane podanie do gimnazjum może zaważyć na przyszłości młodego człowieka, który skończył właśnie szkołę podstawową. Od tego czy dostanie się do dobrego gimnazjum zależy również to na jakie studia się dostanie.

Podania do gimnazjum nie należy lekceważyć

Podania do gimnazjum nie należy lekceważyć

Każdy dorosły zdaje sobie sprawę, że często o tym czy dostanie wymarzoną pracę decyduje jego podanie i CV. Rzadko jednak myślą oni w takich właśnie kategoriach o dokumentach przygotowywanych dzieciom, które mają rozpocząć naukę w gimnazjum. Tymczasem okazuje się, że podanie jest bardzo ważne z co najmniej dwóch względów. Po pierwsze jego nieprawidłowe wypełnienie może się wiązać ze skreśleniem z listy oczekujących na przyjęcie, ze względów formalnych. Co prawda można się odwoływać od decyzji i dostarczać dokumenty w terminie późniejszym, jednak nie zawsze udaje się wówczas wywalczyć jeszcze jakieś miejsce w odpowiedniej klasie.

Aby podanie zostało przyjęte bez zastrzeżeń, musi być spisane w odpowiedniej formie i zawierać wszystkie właściwe dane. Dobre podanie powinno być odzwierciedleniem następujących punktów:

  • Zaczynamy od prawego górnego rogu, w którym należy zamieścić nazwę miejscowości i datę.
  • Następny krok, to wpisanie danych osoby składającej podanie, czyli dziecka. Informacje te powinny się znaleźć po lewej stronie kartki. W kolejnych linijkach będą to: imię i nazwisko; nazwa ulicy z numerem domu i mieszkania, kod pocztowy i miasto.
  • Po kilku (2-3) linijkach odstępu zamieszczamy dane adresata, zazwyczaj dyrektora szkoły, np. Dyrektor; nazwa szkoły; nazwa miejscowości.
  • Po kolejnym odstępie (2-3 linijki) na środku należy zamieścić tytuł: Podanie o przyjęcie do szkoły.
  • Następny odstęp powinien być taki sam, po nim następuje to, co najważniejsze. Należy uzasadnić dlaczego właśnie to dziecko ma zostać przyjęte do szkoły, przy czym oczywiście wszystko powinno być napisane z punktu widzenia osoby starającej się o przyjęcie, czyli właśnie dziecka. Całą wypowiedź warto zacząć od standardowej formuły grzecznościowej: „Zwracam się z uprzejmą prośbą…”.
  • Następnie należy napisać o co (a więc np. o przyjęcie mnie w poczet uczniów gimnazjum) i przede wszystkim dlaczego. Ten ostatni punkt jest kluczowy, ponieważ jest to miejsce, w którym można pochwalić dziecko, napisać o jego wynikach w nauce, umiejętnościach i zainteresowaniach.
  • Typowy zwrot, który zazwyczaj zamieszcza się na koniec, brzmi: „Liczę na pozytywne rozpatrzenie mojej prośby”.
  • Poniżej, po lewej stronie powinien widnieć czytelny podpis.

Oprócz podania należy też złożyć kopię świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Ten, jak i wszystkie inne załączniki, muszą być umieszczone w spisie załączników na podaniu. Sporządza się go pod tekstem głównym, wymieniając w nim wszystkie dostarczane razem z podaniem dokumenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*